„E vremea colindelor”, ediția a III-a, la Ruginoasa

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 14, 2018   Autor: Constantin Ciofu

În Biserica „Adormirea Maicii Domnului” - Ruginoasa, Protopopiatul Paşcani, județul Iași, a avut loc joi, 13 decembrie 2018, concursul „E vremea colindelor”, ediția a III-a. Acesta a fost coordonat de preotul paroh Nicușor Olariu (Ruginoasa), de preotul Petru Ursache (Tătăruși), precum și de următorii dascăli de la şcoala din localitate: prof. Maria Nicoleta Rotariu (Limba și literatura română), prof. Ana-Maria Bodai (religie-cult ortodox) și prof. Marinela Ursache (religie-cult ortodox). Evenimentul a fost menit să încurajeze și să implice tânăra generație în păstrarea, transmiterea, promovarea și conservarea colindelor românești autentice cu valoare spirituală între comunitățile din zona municipiului Pașcani (Ciohorăni, Moțca, Valea Seacă, Todirești, Hărmăneștii Vechi, Tătăruși, Ruginoasa, Dumbrăvița, Rediu, Târgu Frumos, Cucuteni, Hândrești).

Comisia de jurizare a avut următoarea componenţă: preot Petru Ursache, preot Ciprian Mînicaru, prof. Costel Lupei de la Clubul Copiilor și Elevilor din Pașcani). Astfel s-a conferit concursului de colinde obiectivitatea și transparența impusă de regulamentul proiectului educațional. Concursul de colinde s-a bucurat de un real succes, datorită participării și implicării active a peste 130 de elevi totalizați din cele 14 grupuri de colindători din școli sau parohii înscrise în concurs. Câștigătorii celei de-a III-a ediții a concursului de colinde ,,E vremea colindelor”, ce s-au remarcat în mod deosebit prin ținuta interpretării scenice, au fost: Grupul „Sfântul Nectarie” de la Școala Gimnazială Hărmăneștii Vechi (profesori coordonatori: Alin Amîrzoaiei și Daniela Tîrtescu) – Premiul Special; Grupul „Adormirea Maicii Domnului” din Todirești (profesor coordonator: Anamaria Mînicaru) – Premiul I; Grupul „Sfânta Cuvioasa Parascheva” de la Școala Gimnazială „Al. I. Cuza” Ruginoasa (profesor coordonator: Ana-Maria Bodai) – Premiul II; Grupul „Mugurași de Tătăruși” (profesor coordonator: Marinela Ursache) – Premiul III; Grupul „Sfântul Ierarh Nicolae” de la Școala Gimnazială Ciohorăni (profesor coordonator: Roxana Țapu) – Mențiune.