Hram în Parohia „Sfântul Evanghelist Luca” din Iaşi

Arhiepiscopia Iașilor Octombrie 17, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Aseară, un sobor de preoţi a oficiat slujba Vecerniei, iar astăzi programul liturgic va continua cu Utrenia, Acatistul, Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi. Prin grija Comitetului Parohial, atât aseară, cât şi astăzi, cei prezenţi vor primi câte un pachet cu alimente şi un pahar cu vin. „Parohia noastră este singura din ţara noastră ce îl are ca prim ocrotitor pe Sfântul Apostol şi Evanghelist Luca. Sfântul Luca a făcut o minune prin faptul că ne-a ales să fim ocrotiţi de el, adunându-ne într-o comunitate. El a arătat că L-a cunoscut pe Hristos şi prin faptul că a aşternut pe hârtie o evanghelie ce ne-a rămas ca moştenire. Sfântul Luca ne arată că omul se află într-o permanentă luptă duhovnicească pe acest pământ”, a menţionat părintele paroh Marian Nimerincu, inspector în cadrul Centrului eparhial Iaşi.