Pelerinaj SOFR Iași în Republica Moldova

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 15, 2018

În cadrul excurisiei, grupul român a vizitat locașurile de cult din Basarabia, printre care enumerăm: Mănăstirea Căpriana, Mănăstirea Hâncu, Mănăstirea Curchi, dar și Catedrala din capitala Chişinău.

În acest pelerinaj  ne-a insoţit scriitoarea Ecaterina-Elvira Ivănescu care a dorit să scrie câteva rânduri despre acest pelerinaj, fiind pentru prima dată pe pamânt  basarabean: „Alături de cei de la la SOFR Iaşi, într-o frumoasă duminică, am trecut Prutul pentru a simţi o altă dimensiune a spiritului românesc, descătuşat în năzuinţa sa spre libertate şi bucurie. Mănăstirile ctitorite de voievozii români şi de înaintaşi ai neamului românesc, strălucesc de veacuri făcând din Basarabia un pamânt sacru. Pelerinajul nostru prin cele trei mănăstiri din Basarabia a reconfirmat legătura sufletească dintre ortodocşii de pe cele două maluri ale Prutului, dorinţa nestăvilită de-a transmite generaţiilor viitoare încredere şi speranţă. Acest pelerinaj l-am simţit ca pe un dar în cautarea luminii intr-o zi sfântă de duminică. Țin să le felicit pe doamnele de la SOFR Iaşi şi pe organizatoarea acestui pelerinaj, Elisabeta Luncanu, pentru această memorabilă iniţiativă.” (Elisabeta Luncanu – SOFR Iaşi)