Proiectul misionar-filantropic „Cheia raiului”, în parohiile Chişcăreni şi Sat Nou

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 16, 2018

Toate aceste fapte s-au făcut prin purtarea de grijă a preotului paroh Vasile Viorel Florea, care a avut drept ancoră duhovnicească cuvântul Sfintei Scripturi care mărturiseşte: „Păstorul cel bun îşi pune sufletul pentru oile sale” (Ioan 10, 11), dar şi oameni de bună credinţă ce l-au sprijinit în înfăptuirea binelui.

Astfel, luând aminte la realitatea şi la nevoile comunităţii, parohul din Chişcăreni a identificat o familie care avea nevoie urgent de ajutor şi astfel s-a dispus să fie efectuată o reparaţie la casa familiei respective. Urmând priorităţile, s-a reparat acoperişul casei, s-au înlocuit uşile şi geamurile cu altele noi din termopan, s-au efectuat zugrăveli interioare şi exterioare, s-a reparat soba şi s-a oferit familiei respective şi nu numai alimente constând în cartofi, conserve, ulei, orez, zahăr, zacuscă etc. Tot în cadrul acestei acţiuni au fost donate haine, mobilier şi rechizite şcolare, iar ca binele să fie deplin, preotul Vasile Viorel a facut posibil ca pe perioadă nedeterminată să fie asigurată o masă pe zi câtorva familii cu posibilităţi limitate. Binele este nelimitat în inimi iubitoare, aşa că familiei Harton care locuieşte cu chirie i se va achita chiria pe o perioadă de 2 ani, iar apoi această familie va fi susţinută cu toate cele trebuincioase.

„Proiectul misionar filantropic «Cheia Raiului» va continua în perioada următoare cu ajutorarea câtorva familii cu lemne de foc, dar şi cu cele de folos pentru ca anotimpul friguros ce stă să vină să fie transformat în anotimpul luminii şi al bucuriei. Mulţumim Bunului Dumnezeu pentru gândul şi inima bună, şi mereu ne gândim la cum să împlinim proverbul străbun care zice: «Să faci rai din ceea ce ai»; mai mult decât atât, ştim prea bine că binele oferit aproapelui e ca un cont deschis în Împărăţia lui Dumnezeu”, a declarat părintele Vasile Viorel Florea.